Atopowe zapalenie skóry

AZS czyli atopowe zapalenie skóry jest niestety chorobą, na którą do dnia dzisiejszego nie wynaleziono jeszcze skutecznego lekarstwa. Zazwyczaj pojawia się u noworodków lub koło szóstego roku życia. Choroba ta charakteryzuje się głównie świądem, który jest bardzo uciążliwy. Na szczęście z wiekiem schorzenie to wycisza się i łatwiej jest z nim żyć.
Przyczyny atopowego zapalenia skóry kryją się w genach, a konkretnie w tych, które odpowiadają za kodowanie odpowiednich predyspozycji do reakcji na różne alergeny. Innym powodem mogą być zaburzenia pracy układu immunologicznego. Atopowe zapalenie skóry może być także wywołane przez alergeny.
Jak już było wcześniej wspomniane nie da się całkowicie wyleczyć z atopowego zapalenia skóry. Na szczęście można jednak złagodzić jego przebieg. Lekarz może przepisać na przykład kremy i maści, które mają działanie przeciwzapalne. Wprowadza się także leki zmniejszające reakcje alergiczne. Skuteczna może się także okazać fototerapia.
Ważne jest także to aby osoba z atopowym zapaleniem skóry sama także odpowiednio pielęgnowała swoją skórę. I tak na przykład lepszy będzie szybki prysznic niż długa kąpiel, która wysusza skórę. Mokrej skóry nie należy trzeć ręcznikiem tylko wysuszyć poprzez delikatne dotykanie ręcznikiem. Następnie należy posmarować skórę wazeliną albo tłustymi kremami. Odzież powinna być prana w delikatnym proszku. Osoba cierpiąca na atopowe zapalenie skóry powinna także unikać zakurzonych, zadymionych pomieszczeń, a także odzieży wełnianej – czyli po prostu trzeba unikać wszystkiego co może podrażniać skórę.