Insulina – ratunek dla diabetyków.

Każdy, kto kiedykolwiek zetknął się z osobami cierpiącymi na cukrzycę, z pewnością słyszał o insulinie. Czym jest ta tajemnicza substancja i dlaczego jest tak istotna przy tej chorobie?
Trzustka jest jednym z najbardziej istotnych gruczołów w naszym organizmie. Odpowiada bowiem za proces trawienia białek, węglowodanów i tłuszczy oraz cały metabolizm i do tego celu produkuje potrzebny hormon zwany insuliną. Zaburzenia jej produkcji wywołują właśnie cukrzycę.
Możliwe są dwie opcje. Albo hormonu tego jest zbyt mało, albo nie jest produkowany w ogóle. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z tzw. cukrzycą typu drugiego. Jest ona najczęściej występująca w społeczeństwie. Poziom glukozy we krwi jest tak duży, że trzustka nie może wyprodukować dostatecznej ilości swojego hormonu. Komórki również nie są w stanie wykorzystać jej w wystarczającym stopniu. Zazwyczaj wystarczy wtedy zastosować odpowiednią dietę i zmienić tryb życia na bardziej aktywny. Cięższe przypadki wymagają jednak leczenia farmakologicznego.
W ekstremalnych sytuacjach zdarza się i tak, że organizm zaprzestaje produkcji insuliny. Z bardzo różnych powodów. Konieczne jest wtedy dostarczanie jej w formie zastrzyków. Diabetyk przyjmuje je przeważnie już do końca życia.
Cukrzyca często bywa uwarunkowana genetycznie. W dużej ilości jednak przypadków sami ściągamy ją sobie na głowę. Ważny jest tutaj szczególnie tryb życia. Ciężka dieta i brak aktywności fizycznych to jedne z głównych przyczyn tej choroby. Warto więc zadbać o siebie, by w przyszłości uniknąć problemów.

Autor: Sklep dla diabetyków