Kamienie na szaniec

„Kamienie na szaniec” to książka napisana przez Aleksandra Kamińskiego. Opowiada historię trójki przyjaciół: Alka, Zośki i Rudego – młodych, ambitnych chłopców, których idealny świat runął po wybuchu II Wojny Światowej.
Chłopcy znali się i przyjaźnili od wielu lat, należeli do wspólnej drużyny harcerskiej. Po wybuchu wojny wstąpili do Szarych Szeregów i jako młodzież wychowana w duchu patriotyzmu, organizowali wspólnie akcje sabotażowe i szkolenia przygotowujące do walki z wrogiem. Rudy zostaje pojmany przez gestapo, a następnie brutalnie i sadystycznie przez nich przesłuchiwany. Akcję ratunkową przyjaciela organizuje Zośka.
Książka przedstawia życie tzw. „Pokolenia Kolumbów” – młodych ludzi, którzy musieli zmierzyć się z traumatycznym doświadczeniem życia wojennego. Autor pokazuje silne braterskie więzy między bohaterami, ich odwagę i hart ducha w walce z nieprzyjacielem. Bohaterowie pomimo trudnych warunków starają się czerpać z życia pełnymi garściami. Ich walka jest ofiarna i honorowa. W bardzo szybkim tempie muszą dojrzeć – przemienić się w dojrzałych mężczyzn, którzy dokonują bardzo trudnych wyborów.
Książka jest bardzo poruszająca, skłaniająca do refleksji. Zawiera realistyczne i drastyczne opisy zbrodni dokonywanych przez okupanta. Została napisana łatwym, przystępnym językiem. Daje czytelnikowi możliwość wyobrażenia sobie życia w okupowanej Warszawie. Pokazuje heroiczną walkę w imię własnych ideałów. Akcja jest wciągająca i szybka. Przedstawieni bohaterowie są godni naśladowania.

Autor: Kamienie na szaniec