Magazynowanie w przemyśle

Magazynowanie i składowanie towarów w przemyśle to drugi, zaraz po produkcji priorytet. Technika przesuwa się ciągle na przód, a wszystkie jej gałęzie coraz bardziej się rozwijają. Do magazynowania potrzebna jest nie tylko sama powierzchnia, ale w celu jej maksymalnego wykorzystania konstrukcje, stelaże i regały. Dziś przyjrzymy się im bliżej zagadnieniu, którym jest producent regałów magazynowych.

Regał magazynowy metalowy. Jest to chyba najbliżej znany nam, i najpopularniejszy stelaż używany do przetrzymywania materiałów, produktów czy wyrobów. Występuje w wielu wersjach i konfiguracjach. Można śmiało powiedzieć, że jest przodkiem, ale również podstawą do powstawania nowych, lepszych i techniczne bardziej zaawansowanych konstrukcji.

Regały grawitacyjne. Są to nowoczesne technologie wykorzystywane w magazynowaniu, które do swojego poprawnego funkcjonowania wykorzystuję jednak podstawowe prawo grawitacyjne! Zasada działania owych regałów jest bardzo prosta. Wykorzystując pochyłą konstrukcję, często wyposażoną w system rolek, przesuwa ona towar z miejsca załadunku do odbioru. Regały grawitacyjne najczęściej spotkać można w sklepach z materiałami budowlanymi. Kupując gwoździe, można zwrócić uwagę, że pojemnik jest pochylony do przodu, i łatwiej jest nam nabrać odpowiednią ilość. Kupując zaś sylikon, często jest on w dziwnym stojaku, gdzie po zabraniu jednego, reszta przetacza się na początek, a dzięki temu zawsze jest on pełen.

Regały archiwalne. Nazwa czasami może być myląca. Chodź dla mnie, oczywiste jest, że tego typu regały używane są do przetrzymywania np. dokumentów, książek, czy innych przedmiotów o pewnej wartości historycznej w dodatku najczęściej w sporych ilościach. To spotkałem się z oceną, że regały archiwalne to po prostu stare regały! Jest to całkowite kłamstwo, a ten rodzaj stelaży dziś jest nowoczesną dziedziną przemysłu! Regały tego typu wykorzystywane są często w wielkich bibliotekach. Zapewne każdy widział, potężny regał, do którego potrzebna jest drabina aby sięgnąć na najwyższą półkę, a one same wyposażone są w system szynowy, dzięki czemu są przesuwane i zabierają mniej miejsca. To właśnie są regały archiwalne, dziś mogą być bardzo zaawansowane i chroniące dokumenty.