O głośniku

Głośniki są przetwornikami elektroakustycznymi, czyli odbiornikami elektrycznej energii. Ich specyficzną cechą jest to, że przekształcają elektryczny prąd w ściśle określony typ fali akustycznej.
Zadaniem głośnika jest przekształcenie zmiennego prądu charakteryzującego się określoną częstotliwością na energię fali akustycznej. Bardzo ważnym parametrem każdego urządzenia tego typu jest pasmo przenoszenia głośnika. Określa ono rzeczywisty zakres częstotliwości, w którym głośnik jest w stanie wytworzyć falę ciśnienia. Najwyższymi pasmami przenoszenia charakteryzują się między innymi głośniki Wilson. Są one coraz bardziej popularne w tej części Europy.
Pierwsze głośniki zostały zaprojektowane pod koniec wieku dziewiętnastego. Pierwsze publiczne wykorzystanie wynalazku miało miejsce w roku tysiąc dziewięćsetnym. Miano na celu nadać fonograficzny zapis różnych operowych arii ze szczytu najwyższej wieży w Paryżu. Podobno muzykę słyszano w całej stolicy francuskiej.
Pierwsze głośniki elektryczne przypominające jako tako współczesne kolumny Wilson zostały zaprojektowane sześć lat później. Miało to jednak miejsce już nie we Francji, lecz w Stanach Zjednoczonych, a dokładniej w Nowym Jorku. Był to ogromny sukces, ponieważ urządzenia były znacznie bardziej efektywne od tych, które grały muzykę w Paryżu.
Istnieje wiele rodzajów głośników, jednak najczęściej stosuje się współcześnie tylko kilka z nich. Przodują pod tym względem zdecydowanie głośniki magnetoelektryczne oraz elektrostatyczne.

Autor: Głośniki Wilson