Odkurzacze centralne – o wadach i zaletach

Każdy lubi przebywać w czystym, wysprzątanym domu, każdy chciałaby, aby jego dom był taki zawsze, jednak dla wielu z nas ciągłe sprzątanie i odkurzanie, by osiągnąć taki efekt wydawać się może bardzo uciążliwe i mało przyjemne – ciężki sprzęt, hałas, wszechobecny kurz w powietrzu mogą zdemotywować do sprzątania. A tak wcale nie musi być, pora zapoznać się z pojęciem centralnego odkurzania.
Odkurzacze centralne to idealne rozwiązanie zarówno do niewielkich pomieszczeń, jak i większych domów jednorodzinnych, zdecydować się na nie możemy tak na prawdę w każdym momencie, jednak oczywiście najwygodniej pomyśleć o tej opcji już na etapie budowy domu, albo też jego remontu, ponieważ system ten to nie jedno urządzenie, a rozbudowana instalacja rur PCV, które lokalizuje się w murach budynku. System ten składa się oczywiście z jednostki centralnej, którą najczęściej montuje się w kotłowni lub w garażu, rur ssących schowanych w ścianach oraz gniazd ssących montowanych na ścianach.
Aby odkurzyć pomieszczenie wystarczy do gniazda podpiąć lekki elastyczny wąż, a cały kurz i wszelkie nieczystości zostaną odprowadzone do jednostki centralnej, a następnie na zewnątrz domu. Co ważne system ten zapobiega wspomnianemu wcześniej problemowi unoszenia się kurzu w powietrzu podczas odkurzania, zapewniając nam czyste powietrze wolne od pyłków, szczególnie przyjazne alergikom. Ponadto, eliminujemy tutaj drugi problem, jakim jest dźwiganie ciężkich sprzętów, które trzeba przenosić z miejsca w miejsce oraz, co równie istotne, możemy delektować się cichą i praktycznie bezgłośną pracą całej instalacji.
Powszechnie wiadomo, że cena to pojęcie względne, dla jednych koszt instalacji takiego systemu będzie wysoki, dla innych nie będzie stanowił żadnego problemu. Decydując się na tego typu rozwiązanie musimy jednak na pewno liczyć się z większymi kosztami, niż w przypadku zakupu zwykłego odkurzacza. Wszystko zależy oczywiście od materiałów, które wykorzystamy oraz tego, czy instalacji podejmiemy się sami, czy zlecimy to fachowcom, nie mniej jednak musimy liczyć się z wydatkiem rzędu kilku tysięcy złotych.

Źródło: centralny odkurzacz