Sposoby zwalczania korników w domu i mieszkaniu

Drewniane meble czy podłogi to, poza efektownym wykończeniem mieszkania, także elementy narażone na ataki szkodników zwanych popularnie kornikami. Przyczyny pojawienia się korników mogą być różne- zawilgocenie pomieszczeń, niewystarczające wietrzenie czy zainfekowanie podłóg jeszcze przed dostawą materiału (drewna) i montażem w naszym domu.
O ile w przypadku mebli i podłóg podejmować można samodzielne próby wytępienia szkodnika, tak w przypadku elementów konstrukcyjnych budynku jak belki stropowe czy dźwigary dachowe- działać należy szybko i przy wsparciu profesjonalistów. Osłabienie konstrukcji drewna przez korniki grozi bezpieczeństwu i spowodować może realne zagrożenie dla mieszkańców. Warto więc interweniować zanim zmiany będą nieodwracalne.
W przypadku mebli- można wypróbować następujące środki i metody zwalczania korników w domu:
– niewielkie przedmioty z drewna można włożyć do naczynia z terpentyną,
– większe meble wstawić nóżkami do puszek wypełnionych terpentyną- powolne wchłanianie terpentyny zabije szkodniki, ale metoda ta jest długotrwała, dlatego zaleca się stosować ją we wczesnym stadium porażenia kornikami,
– miksturę wykonaną z wosku pszczelego, terpentyny, nafty i naftaliny wpuszczać do otworów wykonanych przez korniki i zalepiać rozgrzanym woskiem.
Warto sprawdzić także ofertę sklepów i podejmować walkę przy użyciu ogólnodostępnych środków przeciw kornikom. Pamiętajmy jednak, że jeżeli podjęte przez nas próby i metody zwalczania korników w domu okażą się nieskuteczne- wezwać trzeba specjalistów zanim nasze drewno zostanie zupełnie zdewastowane.

Więcej: Dezynsekcja mikrofalowa drewna