Pomocna wiedza na temat rekonstrukcji piersi
Kobiety coraz częściej słyszą diagnozę: rak piersi, co wzbudza lęk i obawę przed koniecznością usunięcia części ciała. Nie zawsze nowotwór jest złośliwy i wymagane jest usunięcie piersi. Niestety czasami jest to coś, czego nie da się uniknąć. Niektóre panie decydują się na profilaktyczną mastektomię, jeśli obarczone są niektórymi mutacjami genów. W takich przypadkach pomocna jest rekonstrukcja i proteza piersi.
Rekonstrukcja piersi przy użyciu ekspanderoprotezy – jak to wygląda w praktyce?
W przypadku ekspanderoprotezy możliwe staje się zrekonstruowanie piersi podczas zabiegu operacyjnego. Na taki krok decydują się panie, które nie posiadają piersi ze względu na ich amputację na skutek raka. Wskazaniem do rekonstrukcji piersi jest też niedorozwój piersi z powodu jakiegoś schorzenia. Inną przyczyną może być pochorobowe czy pooperacyjne zniekształcenie piersi. Zabieg rekonstrukcji piersi przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym, trwać może od półtorej do nawet czterech godzin, w zależności od wybranej metody. Podczas zabiegu wprowadza się pod skórę implant, który służy do tego, aby rozciągnąć skórę w miejscu poddanym zabiegowi. Dopiero, gdy skóra wystarczająco mocno się rozciągnie, można włożyć stałą protezą piersi.
Co warto wiedzieć?
Jak nie trudno jest się domyślić, rekonstrukcja piersi jest inwazyjnym zabiegiem, wymagającym rekonwalescencji. Pobyt w klinice trwa od paru do kilku dni, zwykle od dwóch do pięciu dni. Czas rekonwalescencji od trzech do ośmiu tygodni w zależności od tego, jaką metodę wybrano. Sam zabieg poprzedzany jest konsultacją z chirurgiem plastycznym. Przyjść do specjalisty trzeba z USG piersi i badaniami dotyczącymi obszaru, który ma zostać poddany operacji. Wykonać należy też szereg różnych badań, w tym EKG. Z kolei po operacji pacjentka musi prowadzić oszczędzający tryb życia i nosić specjalny biustonosze dla amazonek, stosować maść na blizny.