Trening cardio. Jak go dobrze przeprowadzić?
Trening cardio to doskonała forma ćwiczeń niemal dla każdego. Pozwala nie tylko zadbać o kondycję ciała, ale również sprzyja utrzymaniu szczupłej sylwetki. To jednak nie wszystkie korzyści wynikające z tego rodzaju treningu. Dziś sprawdzimy, jakie są zalety cardio oraz jak prawidłowo ćwiczyć, aby uzyskiwać optymalne jego efekty.
Zalety treningu cardio
Trening cardio jest treningiem wytrzymałościowym, który przede wszystkim doskonale dotlenia organizm. Wśród największych zalet tego rodzaju ćwiczeń należy wymienić poprawę pracy układu krążenia, a także kondycji fizycznej. W ten sposób przyczynia się do zwiększenia ogólnej wydolności organizmu, a organy wewnętrzne lepiej funkcjonują. Trening ten korzystnie wpływa również na układ hormonalny. Ponieważ podczas ćwiczeń cardio mięśnie zasilane są energią pochodzącą z przemian węglowodanów i tłuszczy, trening ten pomaga również przyspieszyć przemianę materii i tym samym sprzyja gubieniu zbędnych kilogramów.
Tego rodzaju ćwiczenia korzystnie wpływają na układ sercowo naczyniowy, gdyż podczas cardio zwiększa się przepływ krwi, dzięki czemu również i serce pracuje lepiej.
Wśród jego zalet możemy także wskazać korzystny wpływ na naszą odporność, dzięki czemu organizm lepiej radzi sobie wówczas z różnego rodzaju infekcjami.
Jak prawidłowo wykonywać trening cardio?
Jak widać trening cardio niesie ze sobą wiele korzyści dla naszego organizmu. Aby jednak móc z nich korzystać, istotne jest, aby przeprowadzać go w sposób prawidłowy.
Niezwykle ważną kwestią podczas treningu cardio jest długość jego trwania. Powinna ona wynosić przynajmniej 30 minut. Krócej trwający trening nie przyniesienie zamierzonych efektów, gdyż organizm nie zdąży wejść w intensywny tryb pracy. Najlepiej jednak, aby ćwiczenia tego typu trwały ok. 60 minut. Nie można również robić przerw w czasie treningu – musi on być wykonywany z taką samą intensywnością w sposób nieprzerwany.
Kolejnym ważnym elementem efektywnego treningu cardio jest regularność. Powinien on odbywać się co najmniej 3 razy w tygodniu, aby móc zauważyć w swoim organizmie korzystne zmiany. Warto jednak rozłożyć treningi równomiernie na cały tydzień w taki sposób, aby pomiędzy kolejnymi sesjami były przynajmniej 1 dzień przerwy pozwalający na regenerację organizmu.
Do treningu cardio należy wybierać takie aktywności, które pozwolą na utrzymanie stałego poziomu intensywności, na przykład jogging, szybki marsz, pływanie, jazda na rowerze, wioślarstwo, ćwiczenia fitness.
Ćwiczenia te nie mogą tez być wykonywane zbyt intensywnie, gdyż wówczas organizm wejdzie w strefę beztlenową. Warto bowiem wiedzieć, że spalanie tkanki tłuszczowej zachodzi tylko w strefie tlenowej.
Jak przygotować się do treningu cardio?
Zanim rozpoczniemy trening cardio, musi zapewnić sobie odpowiednia wygodę i bezpieczeństwo biorąc pod uwagę wybrany rodzaj ćwiczeń.
Zaczynając od stroju, powinien on być dobrze dopasowany do naszego ciała, wykonany z oddychającej tkaniny pozwalającej na odprowadzanie wilgoci na zewnątrz. Nie może on również krępować naszych ruchów czy powodować otarć. Jeśli do treningu cardio wybieramy bieganie czy szybki marsz, zadbajmy o odpowiednie buty treningowe damskie lub męskie, które zapewnią nam dobrą amortyzację, przyczepność oraz stabilizacje podczas ruchu.
Przed rozpoczęciem treningu konieczne jest wykonanie 5-10 minutowej rozgrzewki, która przygotuje nasze mięśnie i stawy do wysiłku. Natomiast w czasie ćwiczenia nie zapominajmy o regularnym nawadnianiu organizmu. Napijmy się zarówno przed treningiem, jak i uzupełniajmy płyny małymi łyczkami w jego trakcie.
Z zalet treningu cardio może korzystać każdy, kto nie ma wyraźnych przeciwwskazań do jego uprawiania. Aby uzyskiwać zadowalające rezultaty nie musimy ćwiczyć intensywnie ani inwestować w drogie sprzęty, a korzyści dla naszego organizmu zauważymy dosyć szybko.