Wybieramy awaryjne agregaty prądotwórcze
Żyjemy w czasach, w których prąd stał się niemalże niezbędnym do funkcjonowania w wielu sferach życia. Jego brak natychmiast daje się mocno we znaki. Wiedząc o tym jak ważny jest stały dostęp do prądu inżynierowie już blisko 200 lat temu stworzyli pierwsze urządzenia gotowe do generowania pradu podczas przerw w jego dostawie. Od tamtej pory generatory prądotwórcze stale zyskiwały na popularności, a obecnie w wielu branżach nie wyobrażamy sobie bez nich życia.
Agregat stacjonarny czy mobilny?
Gazowy generator prądu kontra wersja spalinowa
Czy agregat prądotwórczy ma zastosowanie w domu?
Agregat stacjonarny czy mobilny?
Ostateczny wybór wersji powinien być poprzedzony analizą naszych potrzeb. Modele mobilne zapewniają komfort przemieszczania ich pomiędzy różnymi miejscami, gdzie akurat potrzebny jest prąd. Doskonale sprawdzą się podczas różnego rodzaju imprez masowych zlokalizowanych poza zasięgiem sieci elektrycznej. Stacjonarne oferują za to większą moc dlatego przeznaczone są do pracy we wszelkich budynkach użyteczności publicznej, w których prądu nie może zabraknąć. Przykład to szpitale, jednostki straży pożarnej, zakłady przemysłowe czy centra handlowe. Awaryjne agregaty prądotwórcze wyposażone są w nowoczesne systemy czuwania i uruchamiają się automatycznie, gdy tylko wykryją brak prądu. Dodatkowo funkcja AVR pozwala na stabilizację różnić w napięciu.
Więcej informacji na temat generatorów znaleźć można na stronie: https://eneria.pl/oferta/agregaty/
Gazowy generator prądu kontra wersja spalinowa
Na rynku dostępne są dwa rodzaje zasilania agregatów. Spalinowe, które wykorzystują silnik napędzany benzyną lub olejem napędowym oraz gazowe zasilane gazem ziemnych NG, lub LPG. Co różni oba rodzaje?
Pomimo że na rynku prym wiodą nadal agregaty spalinowe, wersje gazowe zaczynają powoli, ale systematycznie zyskiwać na popularności głównie za sprawą trzech kwestii:
1. Oszczędności. Paliwo jest bowiem sporo droższe od gazu. Różnice sięgają niemal 50%.
2. Ekologia. Silnik spalinowy emituje szkodliwe dla środowiska spaliny.
3. Większy komfort pracy. Generator gazowy pracuje dużo ciszej od swojego spalinowego odpowiednika.
Czy agregat prądotwórczy ma zastosowanie w domu?
Z pewnością większość czytelników kojarzy się generatory prądotwórcze z urządzeniami dużymi, które znajdują swoje zastosowanie głównie w przemyśle. W praktyce jednak producenci agregatów mają w swojej ofercie modele stworzone m.in. dla posiadaczy domów. Każdy, kto przeżył choć raz awarię prądu, której naprawa trwała dłużej niż kilka godzin wie jak może być to kłopotliwe. Brak prądu to przede wszystkim brak chłodzenia w lodówce. Jeśli np. korzystamy z kuchni indukcyjnej staje się ona bezużyteczna. W sezonie zimowym, kiedy zmrok zapada bardzo wcześnie jesteśmy skazani na świece. Tymczasem mały domowy agregat potrafi przywrócić do życia wszystkie urządzenia po chwili od jego uruchomienia. Co istotne nie wiąże się to dużym wydatkiem. Na domowe potrzeby wystarczy urządzenie za kilkaset złotych. Mając tradycyjny dom, ale również domek na działce warto rozważyć taki zakup, gdyż skutecznie zabezpiecza on nas przed nieprzewidzianymi awariami w dostawach prądu.