Czy Dania jest krajem przyjaznym dla firm?

Założenie działalności gospodarczej za granicą jest szansą na wysokie zarobki oraz efektywny rozwój. Czy Dania to dobry kraj, by otworzyć w nim swoją działalność gospodarczą? Sprawdź!

Czy prowadzenie firmy w Danii jest skomplikowane?

Dania jest jednym z krajów, które od lat znajdują się na szczytach list najszczęśliwszych mieszkańców czy stopnia ochrony środowiska. Warto też pamiętać o tym, że również jest ona krajem doskonałym do prowadzenia własnego biznesu.

Własna firma w Danii nie jest trudna w założeniu oraz w prowadzeniu, ponieważ na przedsiębiorców czeka szeroka gama udogodnień, a przepisy nie są skomplikowane. Duńskie instytucje również pomagają swoim patentom w załatwianiu wielu spraw, co jest dużym ułatwieniem dla nowych firm, które dopiero rozpoczynają działalność.

Jak wysokie są podatki w Danii?

Gdy chodzi o podatki w Danii, przedsiębiorcy muszą przygotować się na relatywnie wysokie wydatki. Dania ma progresywny system podatkowy, czyli im wyższe zarobki, tym wyższe obciążenia podatkowe. Najwyższe opodatkowanie dochodowe sięga nawet powyżej 50%, natomiast podatek VAT to 25%. Dostępne są za to różne ulgi podatkowe obniżające koszty podatku.

Z drugiej strony firma w Danii oraz prowadzący ją przedsiębiorca mogą otrzymać spore benefity. Dotyczą one między innymi sprawnie działającej publicznej opieki zdrowotnej czy infrastruktury.

Jak otworzyć firmę w Danii?

Założenie własnej działalności w Danii jest bardzo proste – także jako obcokrajowiec. Konieczne jest uzyskanie numeru osobistego CPR, a potem złożenie wniosku o rejestrację firmy w Erhvervsstyrelsen, czyli w Duńskim Urzędzie ds. Przedsiębiorstw. Rejestracja nie jest konieczna w przypadku biznesów o rocznych obrotach do 50 tys. koron.

Przedsiębiorcy mają obowiązki jak księgowość, rozliczanie podatków, składanie rocznych deklaracji podatkowych do Urzędu Skarbowego (Skat).