Na czym polega działalność nierejestrowana?
Czy zawsze konieczne jest rejestrowanie działalności gospodarczej? W określonych przypadkach nie ma takiej potrzeby, ponieważ możliwe jest prowadzenie działalności nierejestrowej – nierejestrowanej, nieewidencjonowanej. Przeczytaj, kiedy można prowadzić taką działalność! Pomocna będzie także strona portal finansowy.
Co to jest działalność nierejestrowana?
Pojęcie działalności nierejestrowanej odnosi się do działalności, która nie jest uznawana za gospodarczą, dlatego nie trzeba w tym przypadku rejestrować jej w CEIDG – Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej oraz zgłaszać w innych urzędach jak irząd skarbowy, GUS.
Działalnością nierejestrową określa się drobną działalność prowadzoną przez osobę fizyczną, która nie osiąga przez nią wysokich zarobków.
Przychody osiągane w ramach działalności nierejestrowej nie wymagają wpłacania zaliczek na podatek. Przepisy zakładają jednak, że należy zgłosić je w rocznym zeznaniu PIT i zapłacić podatek według skali. Nie ma również konieczności odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne.
Kiedy można prowadzić działalność nierejestrowaną?
O tym, kiedy możesz prowadzić działalność nierejestrowaną, decydują obowiązujące przepisy. Jakie wymogi należy spełnić, by nie musieć zakładać działalności gospodarczej?
1. Osoba fizyczna
Aby prowadzić działalność niewymagającą rejestracji, trzeba być osobą fizyczną. Wobec tego nie jest ona dostępna dla osób, które są wspólnikami w spółkach.
2. Brak zarejestrowanej działalności gospodarczej w ostatnich 60 miesiącach
Drugim warunkiem jest brak prowadzenia własnego biznesu, który był zarejestrowany, w ciągu ostatnich 60 miesięcy, czyli 5 lat.
3. Przychody z działalności
Trzecim istotnym warunkiem, aby nie trzeba było rejestrować działalności gospodarczej, są przychody na określonym poziomie. Nie powinny one w żadnym miesiącu być wyższe od 50 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia brutto, co w przypadku 2022 roku daje kwotę 1505 złotych.
Działalność nierejestrowana a JDG
W wielu przypadkach brak konieczności rejestracji działalności jest bardzo wygodnym rozwiązaniem, ale czasami warto zdecydować się na założenie własnego biznesu. Jak prezentuje się zatem zestawienie działalność nierejestrowana vs. JDG?
Założenie działalności gospodarczej będzie najlepszym wyborem wtedy, gdy osiągane przychody są wyższe, ponieważ pozwala to przedsiębiorcy na uzyskanie korzystnych dla niego zarobków.
Główne zalety prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej to możliwość wystawiania faktur VAT, odliczania kosztów, a także przez opłacanie składek ubezpieczeniowych możliwość odkładania na emeryturę, ochrona w razie wypadków, a także dostęp do opieki zdrowotnej.