Leczenie żylaków nóg. Jakie nieinwazyjne metody dają dobre efekty?

Żylaki nóg wymagają odpowiedniego postępowania, by zapobiegać towarzyszącym im objawom oraz pojawianiu się kolejnych zmian. W tym celu używane są zarówno inwazyjne, jak i nieinwazyjne metody. Jak odbywa się nieinwazyjne leczenie żylaków?

Terapia kompresyjna wyrobami uciskowymi

Najczęściej używaną nieinwazyjną metodą w przypadku żylaków jest kompresjoterapia, czyli inaczej terapia kompresyjna – uciskowa. Jak leczyć żylaki na nogach w ten sposób?

Kompresjoterapia zakłada noszenie specjalnych wyrobów uciskowych, które przez wywieranie ucisku powodują sprawny przepływ krwi w kończynach dolnych.

Do tej kategorii zaliczane są wyroby jak pończochy, rajstopy medyczne przeciwżylakowe oraz podkolanówki uciskowe. Oferowane są one w kilku stopniach ucisku, który dobierany jest zależnie od odczuwanych dolegliwości.

Tego typu wyroby należy nosić nie tylko, jak bolą żylaki nóg, ale również przez cały czas poza okresem snu, by uzyskać najlepsze efekty.

Leki wspierające krążenie krwi w nogach

W przypadku dolegliwości żylnych kończyn dolnych lekarz może zalecić stosowanie odpowiednich leków, które poprawiają krążenie krwi oraz uszczelniają naczynia krwionośne, na przykład benzopirony.

Bardzo popularne są również suplementy diety na żylaki, które zawierają w składzie substancje aktywne pozytywnie wpływające na układ krążeniowy. Są to między innymi diosmina, dobesylan wapnia, escyna, hesperydyna, wyciągi z roślin, na przykład z ruszczyka, kasztanowca, rutyna.

Preparaty do stosowania miejscowego na żylaki

Do dyspozycji są też różne preparaty do stosowania miejscowego – zewnętrznego. Jak leczyć żylaki na nogach tą metodą?

Należy regularnie smarować kończyny dolne preparatem na żylaki. Dodatkowym wsparciem w niwelowaniu dolegliwości jest wtedy masaż. Dzięki temu można zmniejszyć odczuwane dolegliwości, w tym uczucie ciężkości, zmęczenia, bolesność.