BHP w miejscu pracy
Musimy pracować, by mieć środki na opłacenie rachunków, zakupy, czy po prostu środki do życia. Praca nierozerwalnie wiąże się z naszym bytem. Słyszymy, że niejednokrotnie pracownicy zmuszani są do prac w nadgodzinach, do prac ponad swoje siły, do pracy na czarno, na tzw. umowy śmieciowe, czy za bardzo niskie stawki. Nie należy jednak zapominać o tym, że każdy pracownik ma prawo do tego, aby pracodawca zapewnił mu bezpieczne dla jego życia i zdrowia warunki pracy. Jest to jedna z głównych zasad bhp, a zasady te według Konstytucji Rzeczypospolitej są właśnie dla pracownika gwarantem bezpieczeństwa i higieny pracy, na którą w Polsce odpowiedzialny jest każdy pracodawca.
Zasady bhp i ich przestrzeganie w naszym kraju są obowiązkiem pracownika i pracodawcy i jasno mówią o tym, że w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa życia lub zdrowia pracownik ma prawo do odmowy wykonywania zleconej pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, przy jednoczesnej konieczności poinformowania o tym fakcie pracodawcy.
Zasady bhp muszą być także znane i przestrzegane przez pracownika, ma się on stosować do ich zaleceń, w odpowiedni sposób użytkować maszyny i urządzenia powierzone mu do wykonywania pracy oraz stosować wszelkie środki ochrony, które są wymagane według zasad bhp.
Ponadto, w każdym miejscu pracy musi się znajdować odpowiednie wyposażenie bhp, m.in. apteczka pierwszej pomocy, gaśnica, środki ochrony, a także odpowiednie oświetlenie i zabezpieczenia.
Każdy pracownik zobowiązany jest do wstępnych oraz czasowych szkoleń dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy. Żaden pracodawca nie organizuje ich w wyniku swojego „widzi-mi-się”, a po to by rzeczywiście zapobiegać wypadkom w pracy i możliwości utraty życia lub zdrowia swojego pracownika.
Źródło: Kurtka robocza