Jak dobrze kupić mieszkanie?

Obecnie można kupić mieszkanie niemalże wszędzie i to bez większych problemów. Trudności pojawiają się jednak w znalezieniu dla siebie wymarzonego lokum w przystępnej cenie, dobrej lokalizacji. Zwykle nie kończy się na obejrzeniu jednej z paru nieruchomości. Poszukiwania trwają często całymi tygodniami albo nawet miesiącami. Do dyspozycji mamy mieszkania zarówno od dewelopera, jak i takie z rynku wtórnego. Niezależnie od tego na jakie rozwiązanie się ostatecznie zdecydujemy, należy mieć na uwadze kilka istotnych kwestii.

W poszukiwaniu mieszkania – od czego zacząć?

Zakup nieruchomości musi być bardzo dobrze przemyślany, szczególnie dlatego że jest to niemała inwestycja, często dla wielu osób długoterminowa. Oczywiście są osoby, które co jakiś czas przeprowadzają się do innego miejsca, ale zdecydowana większość kupuje mieszkanie tylko raz, po czym spędza w nim resztę swojego życia. Kupowanie mieszkania składa się z kilku etapów. Pierwszym jest oczywiście wybór nieruchomości. Należy mieć na uwadze swój budżet i możliwości finansowe. Jeśli konieczne jest wzięcie kredytu na mieszkanie, trzeba już z dużym wyprzedzeniem sprawdzić swoją zdolność kredytową i w razie potrzeby poprawić ją. Określić trzeba swoje rzeczywiste potrzeby i preferencje. W przypadku każdej nieruchomości konieczne jest dokładne zapoznanie się z planem zagospodarowania przestrzennego.Kolejnym krokiem jest weryfikacja. Chodzi tutaj o dokładne obejrzenie i ocenienie danej nieruchomości. Kupując mieszkanie od dewelopera, należy zapoznać się z prospektem informacyjnym, odpisem z KRS, całą dokumentacją dotyczącą ewentualnych zadłużeń i prawa własności gruntów/pozwoleń na budowę. Przy zakupie mieszkania na rynku wtórnym trzeba zapoznać się z aktem notarialnym i księgą wieczystą. Sprawdzić trzeba to, czy ktoś nie jest w danym mieszkaniu już zameldowany, zapytać o wyposażenie i sąsiedztwo.

Co dalej?

Po wybraniu oferty mieszkania, przychodzi czas na oszacowanie budżetu. Przy kredycie konieczne jest posiadanie wkładu własnego. Na kredyt składa się nie tylko cena samej nieruchomości, ale szereg innych kosztów. Doliczyć trzeba dodatkowe opłaty związane z zakupem mieszkania, takie jak chociażby taksa notarialna, podatek, prowizja pośrednika. Jeśli mieszkanie w pełni spełnia wymagania, można przejść do podpisania umowy przedwstępnej. Zawierana jest ona jeszcze przed uzyskaniem środków pożyczonych w banku. Zwykle wtedy sprzedającemu daje się zadatek czy zaliczkę.Jeśli chodzi o sam kredyt na mieszkanie, to najczęściej wybierany jest kredyt hipoteczny. Wiąże się to z zastawieniem swojej nieruchomości, bo właśnie w ten sposób bank się zabezpiecza. Spłata zobowiązania może być wówczas rozłożona na długie lata. Konieczne jest posiadanie zaświadczenia o zarobkach, często też umowa przedwstępna ze sprzedającym mieszkanie albo prospekt informacyjny. Wiąże się to z wieloma formalnościami i oczekiwaniami. Po otrzymaniu pozytywnej decyzji od banku, można w końcu przejść do dopełniania pozostałych formalności związanych z zakupem mieszkania. Chodzi tutaj o podpisanie ostatecznej umowy zakupu, która musi obowiązkowo mieć formę aktu notarialnego. Uruchomiony kredyt pozwala na odebranie kluczy do swojego nowego mieszkania.

Artykuł powstał we współpracy z www.maxon.pl