Foie gras – kontrowersyjny przysmak

Na kulinarnej mapie świata ważne znaczenie zawsze zajmowała Francja i jej specjały. Wiele z tych potraw osiąga zawrotne ceny m.in. pasztet strasburski, zaliczany do jednych z droższych potraw świata.
Pasztet ten noszący francuską nazwę foie gras, produkowany jest ze stłuszczanych wątróbek kaczych i gęsich. Oryginalne wątróbki pozyskuje się od określonych ras kaczek (mulard i kaczki piżmowej) oraz gęsi (lands i tuluska). Ptaki te karmione są na siłę przez metalową rurkę wprowadzona prosto do gardła i są w tym czasie przetrzymywane w klatkach. Tucz drobiu trwa przeciętnie przez dwa do trzech tygodni, po trzy, cztery razy dziennie.
W dawnych czasach do tuczu ptaków wykorzystywano figi i żołędzie, od XV wieku, aż do dzisiaj stosuje się w tym celu kukurydzę. Ten sposób karmienia powoduje u ptaków różne obrażenia przełyku i prowadzi do marskości wątroby. Wątroba podczas kilkutygodniowego okresu tuczu potrafi powiększyć się nawet dziesięciokrotnie.
Taka metoda tuczu uważana jest za niehumanitarną i w wielu krajach obowiązuje zakaz tuczu przymusowego. Pomimo tego w wielu krajach nadal produkuje się pasztet strasburski. Liderem jest Francja, na którą przypada niemal 80 procent produkcji. Do innych krajów produkujących, foie gras należą Izrael, Belgia, Hiszpania, Bułgaria i Węgry. Zakaz obowiązuje w większości krajów europejskich, w tym w Polsce, niestety nigdzie nie a zakazu handlu tym specjałem.
Nic dziwnego, ponieważ wszędzie istnieją smakosze, gotowi zapłacić wysoką cenę, by spróbować tego smakołyku. Pasztet strasburski można jeść na zimno lub na ciepło, są lub z dodatkami. Szczególnie ceniony jest pasztet z dodatkiem trufli. Foie gras można podawać również na ciepło, w formie plastrów smażonych na tłuszczu kaczym lub gęsim. Do kanapki z pasztetem z wątróbek gęsich podaje się owoce, grzyby, a nawet konfitury. Wszystkie te zabiegi mają na celu podniesienie walorów smakowych tego specjału.
Niewątpliwie pasztet strasburski to danie smaczne, delikatne i wyjątkowe. Jednocześnie jest bardzo kontrowersyjne, gdyż sposób pozyskiwania wątróbki do jego przygotowania pozostawia wiele do życzenia.