Jaki alkomat wybrać?
Utrata prawa jazdy to z pewnością jedna z najłagodniejszych konsekwencji, z jakimi może zetknąć się każdy prowadzący pojazd pod wpływem alkoholu. Skutki takiego lekkomyślnego działania będą zdecydowanie poważniejsze, jeśli w efekcie podjętych działań komuś stanie się krzywda. Często jednak problemem nie jest powrót do domu bezpośrednio po zakrapianym spotkaniu towarzyskim, ale wątpliwości, czy można wsiadać za kierownicę na drugi dzień. W podjęciu takiej decyzji z pewnością pomoże alkomat. Jak wybrać urządzenie do pomiaru stężenia alkoholu, aby spełniło swoje zadanie? Podpowiadamy.
1. Jak działa alkomat? Rodzaje
2. Parametry, na które trzeba zwrócić uwagę
3. Dodatkowe funkcje w alkomacie
Eksperci doradzają, by zawsze kupować urządzenie optymalne. Nie ma sensu, by zaopatrywać się w alkomat osobisty, który wykonuje bez kalibracji kilka tysięcy pomiarów. Tak czy inaczej użytkownik nie będzie w stanie w pełni wykorzystać jego możliwości technicznych, natomiast określenie terminu kalibracji i tak przypada najrzadziej co 12 miesięcy i wykorzystanie puli dostępnych pomiarów nie ma znaczenia.
Jak działa alkomat? Rodzaje
Zasada działania alkomatu jest dość prosta. To urządzenie, które pozwala określić stężenie alkoholu w organizmie. Rzetelność pomiaru wymaga zastosowania nowoczesnego sensora, czyli elementu wrażliwego na obecność tzw. „procentów”. Za jego pomocą przeprowadzana jest kontrola przepływu powietrza wdmuchiwanego do alkomatu, na podstawie czego układ elektroniczny oblicza zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu.
Wyróżniamy następujące typy alkomatów:
- alkomaty półprzewodnikowe – tańszy wariant, z dokładnością pomiaru do jednego lub dwóch miejsc po przecinku,
- alkomaty elektrochemiczne – podobne do urządzeń wykorzystywanych przez policję, wyposażone w wysokiej klasy sensor, odporne na działanie substancji pobocznych, charakteryzujące się dużą dokładnością pomiaru,
- alkomaty spektrofotometryczne – najdokładniejsze, najdroższe, wykorzystywane jako sprzęt do potrzeb dowodowych.
Jak wspomnieliśmy już wcześniej, do użytku osobistego nie ma sensu kupować najdroższych modeli, zapewniając najwyższą precyzję pomiarów. Wystarczy, że sprzęt pozwoli uzyskać rezultat rzetelny, dzięki czemu nie musisz wykonywać ponownego pomiaru już po chwili, dla weryfikacji poprawności. Warto natomiast postawić na alkomat cyfrowy – takie urządzenia w zasadzie są już standardem – wyświetlający wynik szybko i czytelnie.
Parametry, na które trzeba zwrócić uwagę
Czym powinien charakteryzować się odpowiedniej klasy alkomat? Przybliżamy najważniejsze parametry, odwołując się do jednego z przykładów, jakim jest alkomat AL 9000 lite. Alkomat AL 9000 Lite jest odpowiednikiem doskonale znanego modelu AL 9000, od którego różni go jedynie brak powiązania z komputerem PC pozwalający obniżyć cenę. W żaden sposób nie wpływa to na dokładność w wykonanych pomiarach, zaś sama funkcja powiązania z innym sprzętem i tak była rzadko wykorzystywana.
Najważniejsze parametry wyróżniające dobrej klasy alkomat to:
- czujnik przepływu powietrza – wskazujący, ile powietrza należy wdmuchać, aby alkomat mógł przeprowadzić pomiar,
- dokładność sensora – im większe, tym precyzyjniej alkomat będzie wskazywał prawidłowy wynik pomiaru,
- licznik pomiarów – ułatwia określenie terminu kalibracji,
- zakres pomiaru – im większym, tym lepiej,
- wielkość i czytelność wyświetlacza.
Dodatkowe funkcje w alkomacie
W alkomacie często można znaleźć dodatkowe funkcje, na przykład pamięć wcześniejszych pomiarów, kontrolowanie stanu naładowania baterii czy wymienny czujnik.