Kredyt konsumencki – czym kierować się przy wyborze?
Rośnie liczba konsumentów, którzy decydują się na wzięcie pożyczki lub kredytu. Tego typu wsparcie finansowe można przeznaczyć bowiem na dowolny cel. Zanim jednak się po nie sięgnie, warto dokładnie przemyśleć ten ruch i odpowiedzieć sobie na wiele kluczowych pytań. Czym kierować się przy wyborze pożyczki i na co zwrócić uwagę? W poniższym tekście zastanawiamy się nad tymi i wieloma innymi zagadnieniami.
Informacje o możliwości wzięcia pożyczki trafiają do nas każdego dnia z wielu stron. Na rynku pojawia się coraz więcej firm oferujących takie wsparcie i nic w tym dziwnego, ponieważ jest to odpowiedź na potrzeby samych konsumentów. Decyzja o zaciągnięciu zobowiązania nie należy jednak do prostych i musi być poprzedzona odpowiednią analizą swojej sytuacji materialnej.
Czym jest pożyczka?
Zanim odpowiemy na pytanie, czym kierować się przy wyborze pożyczki, warto zastanowić się, co należy rozumieć pod tym pojęciem. Pożyczka to bowiem rodzaj stosunku zobowiązaniowego, w którym pożyczkodawca (m.in. firma pozabankowa, bank, osoba prywatna) przekazuje drugiej ze stron określoną kwotę, a pożyczkobiorca zapewnia, że środki zwróci w wyznaczonym terminie wraz z umownymi odsetkami. Na zobowiązaniu tym zyskują więc obie strony – jedna uzyskuje szybki zastrzyk gotówki, druga z kolei w dłuższej perspektywie czasu na pożyczce zarabia.
Co trzeba wiedzieć o pożyczkach
Udzielenie pożyczki jest co do zasady związane z podpisaniem przez strony stosownej umowy, w której określa się szczegółowe warunki zobowiązania. Od lat do najpopularniejszych pożyczek należą tzw. chwilówki, czyli pożyczki o niewielkiej wysokości z krótkim okresem spłaty, a także długoterminowe, których zwrot zazwyczaj rozkłada się na raty. Oba rodzaje można otrzymać po złożeniu wniosku online na stronie internetowej podmiotu udzielającego pożyczki.
Dla kogo pożyczka konsumencka?
Kto może sięgnąć po pożyczkę gotówkową? Tak naprawdę nie ma tutaj większych ograniczeń poza tym, że wnioskodawca musi być pełnoletni i posiadać pełną zdolność do czynności prawnych. Bardzo często pożyczki są adresowane również do osób, które mają już inne zobowiązania lub widnieją w rejestrach dłużników. Do każdej tego typu sytuacji firmy pożyczkowe podchodzą w sposób indywidualny i rozpatrują wniosek po wysłuchaniu argumentów drugiej ze stron oraz sprawdzeniu wszystkich niezbędnych dokumentów.
Czym kierować się przy wyborze?
Nie ma tak naprawdę jednej idealnej oferty pożyczkowej, ponieważ to, jakie zobowiązanie powinniśmy wybrać, zależy od naszych potrzeb i wymagań. Istnieją jednak aspekty, które warto wziąć pod uwagę, aby później nie żałować podjętej decyzji. Należą do nich przede wszystkim koszty całkowite zobowiązania, forma spłaty należności, możliwość zwrotu środków przed terminem bez konieczności ponoszenia dodatkowych opłat itp. Pamiętajmy, że mimo ciężkiej sytuacji finansowej powinniśmy podejść do tematu bez emocji i dokładnie przemyśleć każdy ruch. Lepiej bowiem zastanowić się dwa razy, niż później żałować.