Metoda produkcji pianki poliuretanowej

Pianka poliuretanowa jest materiałem, który znalazł szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, w szczególności w branżach budowlanej i meblarskiej. Używa się jej, między innymi do montażu i izolacji elementów konstrukcyjnych budynku, wypełniania różnego rodzaju elementów wyposażenia wnętrz, a także jako wytrzymały materiał opakowaniowy i zabezpieczający.

Jak powstaje pianka poliuretanowa?

Pianka poliuretanowa powstaje jako produkt reakcji poliestrów lub polieterów z izocyjanianami (utwardzaczami) przy udziale wody. Połączenie wyżej wymienionych składników wywołuje efekt szybkiego, samorzutnego spienienia, a w konsekwencji – powstanie elastycznej pianki. W procesie tym wykorzystywane są również wszelkiego rodzaju dodatki pomocnicze, które wpływają na ostateczne właściwości gotowego produktu.

Wstępna obróbka pianki poliuretanowej

Po wymieszaniu niezbędnych składników, pianka wylewana jest do formy a następnie przesuwana do dalszej obróbki. Główną rolę odgrywa tu maszyna do cięcia pianki poliuretanowej lub piła taśmowa cnc do cięcia pianki poliuretanowej. Urządzenia te umożliwiają pokawałkowanie otrzymanej bryły na bloki pożądanych wymiarów. W zależności od przyszłych zastosowań, pianka może trafić do dalszej, specjalistycznej obróbki lub, w postaci gotowych bloków, trafić do magazynów, w których zachodzą procesy sieciowania oraz dojrzewania. Etap dojrzewania pianki jest stosunkowo czasochłonny. Wymaga on bowiem wytworzenia wiązań poprzecznych, usztywniających budowę strukturalną materiału.