O działaniu pomp ciepła glikol/woda
Gruntowe pompy ciepła na Śląsku cieszą się stale rosnącym zainteresowaniem inwestorów. Nic w tym dziwnego – działają w oparciu o pobieranie energii z odnawialnego i naturalnego źródła, jakim jest woda gruntowa lub sam grunt. Te nowoczesne urządzenia grzewcze pozwalają na skorzystanie z możliwości realnego dopasowania do każdej konfiguracji terenu. Co warto wiedzieć o ich działaniu, by móc wykorzystać ich potencjał w pełni?
Najbardziej powszechne i niezawodne
Pompy ciepła na Śląsku glikol/woda uznawane są za urządzenia najbardziej popularne i najczęściej wybierane, służące do ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych. Działają na zasadzie pobierania ciepła z gruntowego wymiennika umieszczonego pod trawnikiem. Aby z kolei mogły później przenieść to ciepło i wykorzystać do ogrzania pomieszczeń mieszkalnych – potrzebne jest wykorzystanie wodnego centralnego ogrzewania, występujące najczęściej w postaci wygodnego ogrzewania podłogowego. W praktyce okazuje się często, że pompy tego typu odpowiadać też mogą za efektywne podgrzanie wody użytkowej.
Zastosowanie pionowo i poziomo
Pompy ciepła na Śląsku, działające w oparciu o system glikol/woda, skutecznie funkcjonować mogą dzięki zarówno poziomym, jak pionowym wymiennikom. W ich wnętrzu płynąć może jedynie ciecz niezamarzająca, a taką z pewnością jest glikol. Aby wymiennik ciepła mógł działać skutecznie, powinien zajmować dość dużą powierzchnię. A zająć ją może będąc połączeniem mnóstwa rurek – ułożonych zarówno prosto, jak i spiralnie.
Dzięki zastosowaniu zaś rurek w pionowych odwiertach – możliwe jest efektywne ogrzanie nawet niewielkiej działki.
Ekologicznie i… ekonomicznie
Pompy ciepła na Śląsku to rozwiązania niezwykle niezawodne i bardzo efektywnie pracujące. Dzięki swojej wysokiej niezawodności i braku konieczności zaangażowania użytkowników – stają się rozwiązaniem na wagę złota w rozumieniu inwestorów stale postępujących za rozwojem technologii. Warto więc te nowoczesne rozwiązania wdrażać do swojego życia – bo dlaczego by nie korzystać z tego co dobre i sprawdzone?