Odzież ochronna – dla maksymalnej ochrony przed wypadkami w pracy
Wypadki w pracy zdarzają się często – i choć nie musimy znać namacalnych przykładów na potwierdzenie tej tezy, warto wiedzieć, że przed nieszczęśliwymi wypadkami w pracy nic nie będzie tak chronić, jak odzież ochronna. Czym różnić się będzie od tej roboczej i dla kogo jest przeznaczona? Odkrywamy jej tajemnice.
Zgodnie z normami
Profesjonalna odzież ochronna wykorzystywana jest w wielu branżach i zawodach – i w wielu z nich jest całkowicie obowiązkowa. Obowiązek jej zapewnienia spoczywa na nikim innym, jak na pracodawcy. On musi udostępnić ją całkowicie nieodpłatnie. Co więcej – obowiązek wyposażenia w odzież ochronną szczególnie dotyczyć będzie tych pracowników, którzy pozostają zatrudnieni w bezpośredniej styczności w obsłudze maszyn, urządzeń technicznych czy narażeni są na kontakt z substancjami powodującymi różnorodne skażenia, promieniowanie czy występowanie silnych środków chemicznych. W takich sytuacjach zapewnienie przez pracodawcę odzieży ochronnej staje się wręcz obowiązkowe.
Materiały nie z przypadku
Profesjonalna odzież ochronna od producenta nie może być wykonana z przypadkowych, nieodpowiednich materiałów. Wszystkie zastosowane w procesie produkcji mają być wykonane z solidnych materiałów o odpowiednich certyfikatach i grubości. Wszystko po to, by móc zapewnić osobom zatrudnionym na różnych stanowiskach dostęp do maksymalnej ochrony przed niebezpiecznymi substancjami. Co więcej – w odzieży ochronnej występować może też swoista klasyfikacja materiałów. Te różnić się będą stopniem wytrzymałości w kontakcie z intensywnością działania określonych substancji chemicznych.
Certyfikowana odzież ochronna
Do profesjonalnej odzieży ochronnej zaliczymy również i taką, która dedykowana będzie określonym grupom pracowników. I tak inaczej wyglądać będzie odzież stworzona z myślą o wykorzystaniu w pracy spawacza, odzież ostrzegawcza o zwiększonej widoczności, jak i odzież dedykowana osobom zatrudnionym na stanowiskach związanych z dużym ryzykiem narażenia na działanie czynników gorąca.