Rozdzielnice elektryczne

Rozdzielnice elektryczne są zespołami urządzeń, służącymi do rozdziału energii elektrycznej. Składają się z aparatury rozdzielczej, zabezpieczeniowej, pomiarowej, sterowniczej i sygnalizacyjnej, szyn zbiorczych, elementów izolacyjnych, oraz konstrukcji mechanicznych i osłon.
Konstrukcja rozdzielnic zależy od ich przeznaczenia i sposobu eksploatacji, co przejawia się szczególnie wyraźnie w polu rozdzielnicy, będącym jej funkcjonalnie wydzieloną częścią. Pole rozdzielnicy służy zawsze do realizacji określonego zadania, stąd także podział na pola zasilające, odbiorcze, sprzęgłowe, itp.
Rozdzielnice można podzielić na rozdzielnice niskiego oraz średniego napięcia.
Rozdzielnica niskiego napięcia stosowana jest przy natężeniu prądu wynoszącym do 100 amperów, stąd też najczęściej spotyka się je w obiektach nieprzemysłowych, o stosunkowo niewielkiej liczbie odbiorców. W tego typu rozdzielnicach wszystkie aparaty montowane są na tablicy izolowanej.
Rozdzielnica średniego napięcia składa się najczęściej z jednakowych członów konstrukcyjnych, zawierających pola o różnym przeznaczeniu i wyposażeniu. Taka różnorodność pól w liniach produkcji rozdzielnic pozwala na proste stworzenie rozdzielnicy spełniającej choćby nawet rozległe wymagania użytkownika.
Podstawowe kryteria podziału rozwiązań w budowie rozdzielnic obejmują typ izolacji elektrycznej, metodę produkcji ochrony przed dotykiem bezpośrednim, sposób dostępu do wyposażenia rozdzielnicy, oraz sposób montażu aparatów, szczególnie łączników, w jej polu.

Więcej: Rozdzielnice nn