Szafy sterownicze
Najważniejszy punkt instalacji elektrycznej to rozdzielnica elektryczna, w której znajdują się urządzenia i podzespoły, które służą do zawiadywania nią, przeprowadzania pomiarów, regulacji, jak również do jej zabezpieczenia. W skład rozdzielnic elektrycznych wlicza się szafy sterownicze oraz automatyki. Zadaniem szaf sterowniczych jest uporządkowanie i doskonalenie funkcjonowania aparatury elektrycznej. Zastanówmy się wobec tego, jaki jest potencjał wykorzystania szaf sterowniczych i jakie są ich typy?
Wykorzystanie szaf sterowniczych
Zastosowanie szaf sterowniczych to zarazem domy jednorodzinne, jak też wielorodzinne wielokondygnacyjne. Rozszerzone modele szaf sterowniczych stosuje się w przemyśle (np. budowlanym czy też w halach produkcyjnych), energetyce, jak również w konstrukcjach użyteczności publicznej (np. administracyjnych, hotelowych, edukacyjnych, służby zdrowia czy centrach handlowo- usługowych).
Typy szaf sterowniczych
Obudowy sterownicze powstają w kilku rodzajach. Mogą się zdarzyć pojedyncze szafy elektryczne, które są znaczące pośród prywatnych przedsiębiorców. Mają one wielostronne możliwości zastosowania, dlatego nazywa się je także mianem szaf uniwersalnych. Takie pojedyncze skrzynki sterowania znajdziemy na przykład w domowych systemach wentylacyjnych. Mają również zastosowanie w różnego rodzaju infrastrukturach IT, jak też systemach automatycznych.
Kolejny typ szaf sterowniczych to modułowe obudowy elektryczne. Zastosowanie ich to rozbudowa instalacji w sposób szeregowy, który tworzy przy tym miejsce dla liczniejszej ilości instalacji. Mogą one zawierać bez wątpienia większe lub mniejsze rozmiary, a to pozwoli bez problemu dopasować je do indywidualnych potrzeb. Szafy sterownicze modułowe (wewnętrzne oraz zewnętrzne) cechują się dużą ilością zastosowania. Stosuje się je w domach, biurach jak też wielu gałęziach przemysłu.
W ostatnich latach popularne są także rozdzielnie elektryczne. Rozdzielnia elektryczna (inaczej mówiąc obudowa rozdzielcza), jak sama jej nazwa mówi, zapewnia rozdział energii. Może mieć duże i małe rozmiary, w zależności od przeznaczenia użytkowego. Bardzo często szafy elektryczne stosuje się w przemyśle.