Co warto wiedzieć o kredycie hipotecznym?

Wiedza w zakresie kredytobrania w Polsce stale rośnie, jednak największe transakcje tego typu (między innymi pozyskanie kredytu hipotecznego) wciąż jest tematyką na tyle kompleksową, że niewiele osób posiada wiedzę wystarczającą do samodzielnego uzyskania tego typu świadczenia. Artykuł, który Państwo właśnie czytają, powstał w porozumieniu z doświadczonym doradcą finansowym kredytgorzow.pl dla zapewnienia wysokiego poziomu merytorycznego.

Oferta: https://kredytgorzow.pl/oferta/

Kontakt: https://www.facebook.com/DoradcaFinansowyGorzow/

Kredyt hipoteczny jak wygląda?

Jest to rodzaj długoterminowej pożyczki udzielanej przez bank na zakup nieruchomości mieszkalnej: domu, mieszkania, bliźniaka, segmentu. W zamian za pożyczenie pieniędzy, kredytobiorca spłaca – oprócz części kapitałowej kredytu – również odsetki, a także – zazwyczaj – musi zdecydować się na powiązanie samego siebie z kontem osobistym w danym banku. Oznacza to, że wynagrodzenie musi wpływać na rachunek otworzony w tym konkretnym banku – tak, aby możliwe było odzyskiwanie przez bank należności.

Jeśli z różnych względów osoba, która zaciągnęła zobowiązanie, przestanie je spłacać – bank ma prawo do zajęcia nieruchomości w wysokości nieprzekraczającej pozostałego do spłaty zadłużenia kredytowego (zatem jeśli – na przykład w związku z utratą pracy – przestaniemy spłacać kredyt po upływie połowy czasu kredytowania – do banku należy połowa nieruchomości).

Aby zwiększyć swoje szanse na uzyskanie kredytu na dobrych warunkach, warto zdecydować się na współpracę z <doradcą finansowym, który nie tylko pomoże wybrać najlepszą opcję, ale również przeprowadzi przez cały proces i wesprze w kompletowaniu dokumentów oraz wypełnianiu wniosków. Cały proces jest niestety dość skomplikowany, a współpraca z doradcą bezpłatna – dlatego też, w miarę możliwości, warto zdecydować się na współpracę, która przyniesie same korzyści, bez strat.

Ile trzeba zarabiać żeby dostać kredyt hipoteczny?

Niestety, nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Oprócz samych dochodów, znaczenie ma również wysokość zobowiązań – zarówno bankowych, jak i pozabankowych (na przykład alimentów), ale również stałość owego dochodu. Można bowiem osiągać dwucyfrowe przychody w skali miesiąca, jednak przez wiele banków będą one „cenione” zacznie niżej niż o kilka tysięcy niższy wynik osoby, która posiada stabilne zatrudnienie w ramach umowy o pracę na czas nieokreślony. Nie oznacza to oczywiście, że osoby prowadzące własną działalność są z góry skreślone: jednak im tym bardziej przyda się fachowa pomoc doradcy kredytowego. Dzięki jego pracy, możliwe jest uzyskanie korzystnych warunków kredytowych w oparciu o rozmaite źródła zarobkowania.

Zasadniczo, szanse na uzyskanie kredytu są uzależnione nie tylko od samych dochodów, ale również wysokości zobowiązania, które chcemy zaciągnąć. Uzyskanie kredytu z ratą na około 700 zł wymaga znacznie mniejszej zdolności niż rata o tysiąc złotych wyższa.

Wszelkich kalkulacji w tym zakresie powinien dokonywać profesjonalista – bowiem składanie wniosków do różnych banków na „chybił-trafił” pogarsza scorning w BIKu i może prowadzić do tego, że nie uda nam się uzyskać kredytu.

Kredyt hipoteczny na co zwrócić uwagę?

Najbardziej podstawową kwestią, o której chyba nikomu nie trzeba przypominać, jest wysokość raty: im niższa, tym lepiej. Oczywiście, nie zawsze da się płacić naprawdę mało – zwłaszcza jeśli planowane zobowiązanie ma pokryć koszty zakupu domu, który jest znacznie droższy niż większość mieszkań.

Dodatkowo, warto zorientować się w bardziej praktycznych kwestiach związanych z uzyskiwaniem kredytu – między innymi z tematyką konieczności posiadania konta w danym banku (to bardzo powszechna praktyka i jest ona w pełni zrozumiała: bank chce mieć pewność, że będzie miał z czego „ściągać” należności), konieczność wykupienia dodatkowych ubezpieczeń czy zabezpieczeń (te kwestie najlepiej jest omówić z dobrym doradcą kredytowym, który objaśni wszelkie zawiłości powiązane z tą tematyką), jak również takie kwestie jak możliwość wcześniejszej spłaty, zawieszenia spłacania kredytu i inne.

Jak oprocentowany jest kredyt hipoteczny?

Wysokość oprocentowania jest uzależniona od decyzji Rady Polityki Pieniężnej, która określa pewne nieprzekraczalne dla banków limity oprocentowań. Jednakże sama wysokość oprocentowania to nie wszystkie koszty, jakie ponosimy w związku z kredytem, dlatego nie należy się kierować wyłącznie tą kwestią.

Dodatkowo, bank może od nas wymagać wykupienia specjalnego ubezpieczenia, żądać znacznie wyższej prowizji niż inne banki czy nakładać dodatkowe zobowiązania. Mnogość kwestii, o jakich należy pamiętać i które trzeba załatwić zaciągając kredyt hipoteczny jest na tyle obszerna, że zdecydowanie lepiej jest współpracować z doradcą kredytowym. Dobry agent – wbrew opinii niektórych – nie skieruje nas wcale tam, gdzie „dostanie najwięcej”. Jeśli cieszy się renomą i uzyskuje duże środki ze względu na mnogość klientów – może sobie pozwolić na wybór opcji rzeczywiście najkorzystniejszej z punktu widzenia osoby, z którą aktualnie pracuje, a nie – własnego.