Jak wygląda kwestia refundacji w przypadku stomii?
Należy mieć świadomość, że osoby ze stomią bardzo często mają problemy z odnalezieniem się w przepisach związanych z refundacją ich choroby. Koniecznie należy zdawać sobie sprawę, że nie jest to tak skomplikowany proces, jak mogłoby się wydawać.
Stomia refundjacja
Warto wiedzieć, że szpital będzie dbał o zabezpieczenie stomii dopóki dana osoba będzie pacjentem danego oddziału. Należy również mieć świadomość, że sprzęt stomijny powinno się odebrać możliwie, jak najszybciej po wyjściu z danego szpitala – stomia NFZ. Koniecznie trzeba również zaznaczyć, ze wspomniany sprzęt będzie zawsze wydawany na pełne miesiące. Nie będzie w tym przypadku miało zupełnie żadnego znaczenia czy dana osoba opuściła szpital ostatniego czy pierwszego dnia miesiąca.
Kolostomia dofinansowanie nfz
Należy mieć świadomość, że zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Zdrowia sprzęt i produkty stomijne, do których koniecznie trzeba zaliczyć worki stomijne są refundowane w 100% ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia. Osoby z kolostomią mogą liczyć na miesięczną refundację w wysokości 300 złotych.
Refundacja urostomia
Warto wiedzieć, że limit kwotowy w przypadku urostomii, który został określony przez Ministerstwo Zdrowia wynosi 480 złotych miesięcznie. Możliwe jest zatem odbieranie potrzebnych wyrobów medycznych do wspomnianej wcześniej kwoty. Oczywiście konieczne jest potwierdzenie przez pacjenta zlecenia na sprzęt stomijny w wybranej placówce Narodowego Funduszu Zdrowia. Można uczynić to osobiście lub przez osobę upoważnioną.