Zaburzenia czynności tarczycy: co warto o nich wiedzieć?

Niewielka tarczyca może sprawić nam wiele problemów. Ten gruczoł odgrywa bardzo ważną rolę w naszym organizmie, a zaburzenia czynności tarczycy mogą prowadzić to wielu poważnych problemów ze zdrowiem. Co każdy z nas powinien wiedzieć na temat tarczycy oraz zagrożeń związanych z jej nieprawidłową pracą? Jakie objawy powinny wzbudzać nasze zaniepokojenie?

Zaburzenia tarczycy – kiedy można mówić o takim problemie?
Tarczyca to charakterystyczny i bardzo ważny dla naszego zdrowia gruczoł, który znajduje się tuż przy krtani. Wydziela on hormony, bez których nie mogłoby dochodzić do wielu procesów metabolicznych. To właśnie ze względu na wydzielane tu hormony wszelkie zaburzenia tarczycy stają się poważnym zagrożeniem dla zdrowia. Od tych hormonów, które wydziela tarczyca, zależeć może i praca serca, i przemiana materii. Praca tarczycy odbija się na pracy jelit, ma też wpływ na mięśnie, metabolizm tłuszczów, a nawet na nastrój chorego.

Jakie zaburzenia tarczycy pojawiają się najczęściej?

Do zaburzeń tarczycy, do których dochodzi najczęściej, zalicza się niedoczynność tarczycy. Objawy tego problemu są dość charakterystyczne. Zmęczenie oraz przybieranie na wadze, podły nastrój oraz niezwykła wrażliwość na zimno – oto najbardziej charakterystyczne objawy niedoczynności. Niedobór hormonów tarczycy ma tez negatywny wpływ na poziom cholesterolu w organizmie, co niesie ze sobą szereg dalszych problemów. Innym zaburzeniem jest nadczynność tarczycy. W tym przypadku niepokojącym sygnałem jest przyspieszone tętno oraz utrata wagi, której nie można wytłumaczyć ani dietą, ani brakiem apetytu. Tarczyca w takim przypadku staje się też przyczyną drżenia rąk, bezsenności oraz napięcia nerwowego, a w przypadku kobiet – bardzo często i problemów związanych z miesiączkowaniem. Zaburzenia czynności tarczycy mogą się też wiązać z obecnością guzków. Tu objawy nie zawsze są czytelne, a jeśli się pojawiają – często bywają mylone z symptomami nadczynności tarczycy. Guzki takie są bardzo niebezpieczne i wymagają kontroli ze strony lekarza. Mogą mieć one charakter nowotworowy, choć takie przypadki nie zdarzają się zbyt często.

Jakie leczenie jest wskazane przy zaburzeniach czynności tarczycy?

Z zaburzeniami czynności tarczycy można walczyć na wiele sposobów. O tym, jakie leczenie będzie stosowane w danym przypadku, decyduje lekarz na podstawie wyników badań. Czasem leczenie może opierać się na środkach farmakologicznych, które pozwalają regulować gospodarkę hormonalną. Nie zawsze takie rozwiązanie jest jednak skuteczne, a w przypadku nadczynności tarczycy często okazuje się niewystarczającą terapią. Co w takiej sytuacji? Niestety, w takich przypadkach pozostaje operacja, która polega na usunięciu tarczycy produkującej zbyt wiele hormonów. Ponieważ po takiej operacji pacjenci zaczynają mieć takie same objawy, jak ci cierpiący z powodu niedoczynności tarczycy, sięganie po leki hormonalne staje się już stałą częścią ich życia.

Zaburzenia tarczycy a styl życia

By tarczyca nie zaczęła nam sprawiać zbyt wielu problemów, warto w porę zadbać o swój styl życia. Zaburzenia tarczycy bardzo często okazują się skutkiem niedoborów jodu, zatem warto tak ułożyć swa dietę, by znalazło się w niej miejsce na świeże ryby morskie lub na owoce morza. By zahamować produkcję hormonów tarczycy, warto sięgać po warzywa kapustne. Brokuły, brukselka oraz kapusta mogą się w takim przypadku okazać cennymi sojusznikami. Warto też pamiętać o roli witamin z grupy B oraz o tak ważnej witaminie, jaką jest witamina C. Osoby, które mają problemy z nadczynnością tarczycy, powinny też pamiętać o suplementacji tak ważnego dla zdrowia minerału, jakim jest wapń.

Zaburzenia czynności tarczycy mogą poważnie utrudniać nam życie. Pamiętajmy, że im wcześniej choroba zostanie wykryta, tym większa szansa na skuteczne leczenie. Jeśli tylko stwierdzimy u siebie niepokojące objawy – udajmy się do lekarza. Im dłużej będziemy czekać z badaniami, tym bardziej ucierpi nasz organizm.

Więcej na blogu: https://cookandlove.pl/blog/nadczynnosc-i-niedoczynnosc-tarczycy-choroba-hashimoto-i-gravesa-basedowa-objawy-dieta-leczenie-badania-kompendium-wiedzy.html